Przedstawiamy efekt renowacji kanapy, foteli i podnóżka. Połączenie tkaniny z klasycznym rzeźbieniem i złoceniami podkreśla siłę klasycznych wzorów. Prezentowany komplet ozdabia wnętrze jednego z Pałaców na terenie Czechowic-Dziedzic. Świetnie komponuje się z odrestaurowanym wnętrzem, pozwalając równocześnie na jego dalsze praktyczne użytkowanie.
Oto kilka słów na temat pracy z tym kompletem. Otrzymaliśmy go w dość dobrym stanie. Powłoka lakiernicza pokryta złoceniami wyglądała na zadbaną i lekko odświeżoną. Pozostałe elementy takie jak tapicerka, wypełnienie czy pasy jutowe wymagały całkowitej wymiany.
Jak wyglądały poszczególne prace? Podczas rozbiórki napotkaliśmy wyzwanie polegające na demontażu tapicerki tak, aby nie uszkodzić powłoki złoconej. Podczas takich prac zwyczajowo powstają poluzowania na łączach stolarskich, a to zmusza nas do umiejętnego wzmocnienia stolarki poprzez klejenie. Regułą przy takiej rozbiórce jest też potrzeba przeglądu fasonów i wiązań. W tym przypadku należało wymienić pasy i przewiązać fasony na nowo. Podczas rozbiórki zauważyliśmy, że pierza znajdujące się w siedziskach wymaga odświeżenia i uzupełnienia. Tym również należało się zająć.
Wzięliśmy się więc do wykonania poszczególnych etapów. Klejenie stolarki, uzupełnienie złoceń, wymiana pasów jutowych, przewiązanie fasonów i całkowite odświeżenie wkładów z pierza. Następnie wykonano tapicerowanie na białą tkaninę surową. Dopiero po tym etapie można było zająć się tapicerowaniem w tkaninie widocznej na prezentowanych zdjęciach. Całość wykończono taśmą ozdobną dobraną do koloru tapicerki. To oczywiście tylko krótki skrót z ogromnego zakresu prac wykonanych przy tym bogato zdobionym zestawie mebli.
Jak widać całość została wzbogacona pikowaniami na oparciach i pufie. Efekt ten jest wynikiem dawnego kunsztu w tworzeniu wzorów jak również pomysłu naszej projektantki na nową aranżację tego kompletu. Oczekiwania klientów zostały zaspokojone, i to jest dla Nas ogromną satysfakcją.